Účtovníctvo, Dane & Legislatíva | Legislatíva

Novela obchodného zákonníka 1.1.2015: spoločnosť v kríze a pôžičky poskytnuté spoločníkmi

Nesplnením súvahového testu sa spoločnosť dostane do krízy, čím sa pôžičky poskytnuté spoločnosti majiteľmi stávajú podriadeným dlhom

Aktualizácia: komplexné zhrnutie novely schválenej parlamentom 21. októbra nájdete tu

Novela obchodného zákonníka, ktorú minulý týždeň schválila vláda (detaily aj s komentármi tu) zavádza súvahový test, ktorého  nesplnenie má za následok, že spoločnosť je podľa obchodného zákonníka považovaná za „spoločnosť v kríze“. Podľa nového ustanovenia § 67a je spoločnosť v kríze, ak je v úpadku, alebo ak jej hrozí úpadok, pričom spoločnosti hrozí úpadok vtedy, ak pomer jej vlastného imania a záväzkov je nižší ako 4 ku 100; tento pomer má platiť v roku 2015, v roku 2016 sa sprísňuje na 6 ku 100, a od roku 2017 má byť zvýšený na 8 ku 100.

Vstupom spoločnosti do krízy sa významne mení právny pohľad na úvery alebo pôžičky, ktoré spoločnosti v kríze poskytnú spoločníci, majitelia alebo iné osoby s podstatným vplyvom v spoločnosti definované v § 67c odsek 2 novelizovaného zákona (viď nižšie). Podľa novely sa takéto úvery alebo obdobné plnenia považujú za tzv. plnenia nahradzujúce vlastné zdroje, ktoré sú de facto podriadenými záväzkami spoločnosti, a do skončenia krízy nemôžu byť vrátené. Čiastočne sa tak stiera rozdiel medzi dodatočným vkladom do vlastného imania a pôžičkami, ktoré boli doteraz pre majiteľov menej rizikové (vklady do vlastného imania sú v prípade likvidácie / konkurzu uspokojované až na poslednom mieste).  

Pôžičky alebo úvery, ktorými budú chcieť majitelia upadajúcu spoločnosť zachrániť, sa tak pre spoločnosť stanú podriadenými záväzkami, čo má právne následky najmä v prípadoch, ak sa spoločnosť dostane do konkurzu alebo reštrukturalizácie. Zákon však definuje určité výnimky, ktoré môžu vytvárať priestor pre špekulácie (viď nižšie).

Ak sa spoločnosť dostane do krízy, štatutárny orgán spoločnosti, ktorý zistil alebo s prihliadnutím na všetky okolnosti  musel zistiť, že spoločnosť je v kríze, je povinný o.i. bez zbytočného odkladu zvolať najvyšší orgán spoločnosti, vypracovať návrh vhodných a primeraných opatrení na prekonanie krízy a predložiť ho na rokovanie tohto orgánu.

Na aké spoločnosti sa ustanovenia o kríze vzťahujú

Spoločnosťou v kríze podľa § 67a  môže byť len spoločnosť s ručením obmedzeným, akciová spoločnosť a komanditná spoločnosť, ktorej komplementárom nie je žiadna fyzická osoba. Ustanovenie sa nevzťahuje na banky, poisťovne, obchodníkov s cennými papiermi a iné vybrané spoločnosti definované v § 67i odsek (2).

Plnenia nahrádzujúce vlastné zdroje

Úvery, pôžičky a pod. poskytnuté v kríze sa považujú za plnenia nahradzujúce vlastné zdroje (a tým sa stávajú podriadeným dlhom), ak ich poskytne (§ 67c odsek 2):

  • osoba, kto má priamy alebo nepriamy podiel predstavujúci aspoň 20% na základnom imaní alebo hlasovacích právach, alebo má možnosť uplatňovať obdobný vplyv na riadenie spoločnosti;
  • ak je plnenie poskytnuté na základe dohody osôb s individuálnym podielom menším ako 20% a ich celkový podiel presahuje 20%;
  • tichý spoločník, ktorý sa na podnikaní podieľa vkladom vyšším ako 20% hodnoty základného imania.

a zároveň ak skutočnosť, že spoločnosť je v kríze

  • vyplýva z poslednej účtovnej závierky,
  • alebo ak by vyplynula z účtovnej závierky, ak by bola zostavená včas,
  • alebo ak osoba, ktorá plnenie poskytla vedela alebo s prihliadnutím na všetky okolnosti musela vedieť, že táto okolnosť by vyplynula z riadnej alebo priebežnej účtovnej závierky spoločnosti.

Návrh zákona tak obmedzuje možnosť majiteľov vyhovárať sa na to, že o stave spoločnosti neboli informovaní.

Zákaz vrátenia poskytnutých úverov / pôžičiek

Návrh zákona zakazuje vrátenie plnenia nahradzujúceho vlastné zdroje spolu s prípadným príslušenstvom alebo zmluvnými pokutami až do prekonania krízy. To platí rovnako aj vtedy, ak by sa spoločnosť ocitla v kríze v dôsledku vrátenia plnenia nahradzujúceho vlastné zdroje. V následnom konkurze alebo v reštrukturalizácii možno nárok na vrátenie plnenia prihlásiť ako pohľadávku

Ak by napriek tomuto zákazu došlo k vráteniu plnenia, musí sa spoločnosti vrátiť. Za vrátenie plnenia ručia spoločne a nerozdielne členovia štatutárneho orgánu, ktorí vykonávali funkciu v čase jeho poskytnutia a v období, v ktorom spoločnosť nárok na vrátenie plnenia neuplatňovala.  

Zabezpečenie záväzkov nahradzujúce vlastné zdroje

Ak majiteľ (resp. osoba podľa § 67c odsek 2) zabezpeči záväzok spoločnosti počas krízy ručením, zálohom alebo inou zábezpekou, môže sa tretia osoba uspokojiť z takejto zábezpeky bez toho, aby svoje práva musela najprv uplatňovať voči spoločnosti. Na odlišné zmluvné dojednanie sa neprihliada. Ak osoba zaviazaná zo zábezpeky splní záväzok za spoločnosť, nemôže mu byť z toho dôvodu poskytnutá náhrada, ak je spoločnosť v kríze, alebo ak by sa do krízy z tohto dôvodu dostala.  

Výnimky

Navrhovateľ zapracoval do novely niekoľko situácií, keď sa úvery a obdobné plnenia nepovažujú za plnenia nahrádzajúce vlastné zdroje a tým pádom sa nestávajú podriadeným dlhom:

  • poskytnutie peňažných prostriedkov spoločnosti na dobu nepresahujúcu 60 dní, to však neplatí, ak sú poskytnuté opakovane,
  • odklad splatnosti záväzku z dodania tovaru alebo poskytnutia služby na dlhšie ako šesť mesiacov, to však neplatí, ak je odklad poskytnutý spoločnosti opakovane. Šesťmesačná lehota sa predlžuje, ak sa preukáže, že dlhšia lehota splatnosti je obvyklá v danom odvetví,
  • plnenie poskytnuté spoločnosti pred krízou, ktorého splatnosť bola počas krízy predĺžená alebo odložená,
  • bezodplatné poskytnutie veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty spoločnosti, ako aj plnenia (poskytnuté vo formálnom procese reštrukturalizácie.

Tento článok sa páči

0

 luďom, hlasujte:


Počet komentárov: