IT & systémy | Mobilné technológie

EÚ investuje 3 mld. EUR do mobilnej siete ďalšej generácie 5G

EÚ a Kórejská republika sa rozhodli úzko spolupracovať vo výskume a vypracovaní globálnych štandardov pre mobilnú sieť nasledujúcej generácie, partnermi Samsung, DT a ďalší významní hráči

Ani súčasná rýchla sieť LTE nebude v dohľadnom čase zvládať narastajúci rozsah prenášaných dát. DPA informuje, že sa preto EÚ a Kórejská republika rozhodli úzko spolupracovať vo výskume a vypracovaní globálnych štandardov pre mobilnú sieť nasledujúcej generácie (5G). 

Zámer obsahuje spoločné vyhlásenie partnerov o strategickej kooperácii, ktoré dnes podpísali v juhokórejskom Soule. Partnermi juhokórejského Samsungu, ktorý vyvinul smartfón, sa stanú európske spoločnosti Deutsche Telekom, Alcatel-Lucent, Atos, Ericsson a Nokia.

Vývoj siete 5G je v úvodnej fáze a jej technické detaily sú úplne otvorené. Jasné je iba to, že sieť musí byť mimoriadne schopná prenášať extrémne množstvo údajov a príznačnou pre ne bude flexibilita. 

EÚ chce v tejto oblasti zohrať kľúčovú úlohu. Experti predpokladajú, že nové štandardy by mohli začať platiť pred rokom 2020. Celovečerný film cez sieť nasledujúcej generácie sa môže nahrať na smartfón alebo do počítača za niekoľko sekúnd. 

Európska komisia (EK) uviedla, že "5G bude nielen rýchlejšia, ale prinesie aj nové funkcie a širšie možnosti uplatnenia s vysokou sociálnou a hospodárskou hodnotou". Podpredsedníčka EK pre digitálnu agendu Neelie Kroesová povedala, že sa 5G "stane životným elixírom digitálneho hospodárstva a spoločnosti".

Samsung vlani informoval, že už dosiahol prvý pokrok vo vývoji siete 5G. V testovacom prostredí zaznamenal rýchlosť prenosu dát viac ako jeden gigabajt za sekundu. Je to takmer desaťnásobok rýchlosti súčasnej siete LTE. Vývojom tejto technológie budúcnosti sa intenzívne zaoberajú aj európski výrobcovia techniky pre ňu. 

Spoločné projekty by sa mali začať realizovať od roku 2016. Kroesová pred časom informovala, že EÚ podporí výskum a vývoj technológie troma miliardami eur.

Tento článok sa páči

0

 luďom, hlasujte:


Počet komentárov: