Stratégia & Financovanie | Financovanie
Princípy krátkodobého financovanie podniku
Pre efektívne využívanie krátkodobého financovania je potrebné zadefinovať úverovú stratégiu firmy, nastaviť pravidlá pre využívanie nástrojov financovania, a zabezpečiť spoľahlivé plánovanie cashflow
10.07.2013 | Zdroj: AFP
CFO.sk
Association for Financial Professionals nedávno vydala praktickú príručku pre riadenie krátkodobého financovania a likvidity „AFP Guide to Global Short-Term Borrowing“. Sumarizujeme odporúčania, ako nastaviť pravidlá pre využívanie krátkodobého financovania vo firme.
Základom pre rozhodovanie o využívaní krátkodobého financovania (do 1 roka) je zadefinovanie cieľovej kapitálovej štruktúry spoločnosti. V princípe je dlhové financovanie lacnejšie ako financovanie z vlastného kapitálu, pretože investor (poskytovateľ vlastného kapitálu) požaduje spravidla vyšší výnos, ako poskytovatelia dlhového kapitálu (napr. banky).
Ak je dlhové financovanie súčasťou kapitálovej štruktúry, je dôležité stanoviť vhodný pomer medzi dlhodobým a krátkodobým financovaním. Tu existujú tri základné prístupy:
- Vyvážený prístup: dlhodobé aktíva a permanentná zložka pracovného
kapitálu sú financované dlhodobými zdrojmi, a premenlivá zložka pracovného
kapitálu (napr. súvisiaca so sezónnosťou) je financovaná krátkodobými zdrojmi
- Konzervatívny prístup: firma používa na financovanie
premenlivej zložky pracovného kapitálu dlhodobé financovanie, čo vedie k menšiemu
podielu krátkodobého financovania
- Agresívny prístup: firma financuje celú alebo väčšiu časť
permanentnej zložky pracovného kapitálu krátkodobými zdrojmi. To vedie k väčšiemu
podielu krátkodobého financovania, čo môže byť pre firmu výhodné v prípade,
ak je lacnejšie ako dlhodobé. Agresívny prístup však zároveň zvyšuje riziko straty
likvidity (ak napr. veritelia stiahnu alebo nepredĺžia krátkodobé financovanie
pracovného kapitálu)
Viac o financovaní pracovného kapitálu nájdete v tomto článku.
Nástroje krátkodobého financovania firma využíva predovšetkým na zabezpečenie bežnej prevádzky a na financovanie výkyvov vo výške pracovného kapitálu, alebo pre iné príležitostné krátkodobé potreby.
Cieľom krátkodobého financovania je:
a) zabezpečiť dostatok prostriedkov v správnom čase na správnom mieste pri najnižších nákladoch
b) eliminovať hlavné riziká súvisiace s krátkodobým financovaním:
- Riziko straty likvidity – firma nebude mať dostatok hotovosti v momente, keď ju potrebuje
- Trhové riziká – predovšetkým riziko zmeny úrokovej miery a kurzové riziko
- Riziko protistrany – poskytovateľ financovania odmietne alebo stiahne poskytnuté prostriedky, alebo sa dostane do platobnej neschopnosti
- Riziko porušenia zmluvných kovenantov (podmienok úverových zmlúv)
Stratégia a pravidlá krátkodobého financovania
Stratégia a z nej vyplývajúce pravidlá (smernice a pod.) krátkodobého financovania by mali poskytovať jasné pravidlá pre nasledovné oblasti:
1.
Cieľové hodnoty a maximálne úrovne pre:
- Krátkodobé vs dlhodobé financovanie (absolútna hodnota,
pomer)
- Dlhové ukazovatele: dlh / vlastné imanie, dlh / EBITDA,
úrokové krytie a pod.
- Využívanie garantovanej alebo negarantovanej úverovej linky
(committed vs uncommitted)
- Financovanie pri fixnej alebo variabilnej úrokovej sadzbe
- Typ financovania podľa poskytovateľa – bankové úvery, faktoring,
leasing, a pod.
- Výška financovania na úrovni dcérskych spoločností
2. Ktoré druhy úverových nástrojov môže firma využívať (kontokorent, investičný úver, dlhopisy, faktoring, leasing, a pod.)
3. Ktoré aktíva môže firma poskytnúť ako zábezpeku za krátkodobé financovanie
4. Ktoré osoby sú oprávnené schváliť externé financovanie
5. Kritéria pre výber poskytovateľov financovania (napr. minimálny rating, veľkosť, geografické pokrytie, a pod.) alebo definovanie konkrétneho zoznamu subjektov, od ktorých si firma môže požičiavať, stanovenie maximálnej výšky financovania od jedného subjektu (absolútne alebo relatívne) za účelom diverzifikácie rizika
6. Kto je zodpovedný za dodržiavanie vyššie uvedených pravidiel krátkodobého financovania
Využívanie krátkodobého financovania je úzko späté s riadením likvidity. Pre efektívne zosúladenie krátkodobého financovania s potrebami likvidity firmy sú dôležité nasledovné faktory:
Prehľad o výške hotovosti v reálnom čase
Spoľahlivá informácia o aktuálnej výške hotovosti vo firme a dostupných úverových limitoch je pri riadení likvidity a plánovaní financovania kľúčová.
Pre menšie firmy, ktoré majú zopár bankových účtov, nepredstavuje získanie tejto informácie významný problém. Pre väčšie skupiny, ktoré prípadne pôsobia vo viacerých krajinách, môže byť prístup k informáciám komplikovanejší. Finančné oddelenie by malo v každom momente byť schopné identifikovať, aké prostriedky, čerpané a voľné úverové linky sú dostupné podľa jednotlivých právnych subjektov a krajín, ako aj podľa jednotlivých mien.
Plánovanie cashflow a potreby financovania
Finančné oddelenie potrebuje vedieť, v ktorej časti skupiny, kedy a na ako dlho, a v ktorej mene bude potrebné zabezpečiť financovanie. Napríklad zvýšený nákup surovín na zabezpečenie nárastu predaja počas sezóny vyžaduje iné parametre financovania, ako financovanie vstupu do novej geografickej oblasti.
Na to je nevyhnutné mať implementovaný spoľahlivý proces plánovania cashflow. Čim skôr má firma informáciu o blížiacej sa potrebe financovania, tým ľahšie môže zabezpečiť vhodné zdroje s najnižšími nákladmi. Zháňanie prostriedkov na poslednú chvíľu vedie k nárastu nákladov, alebo prípadne k neschopnosti získať včas potrebnú hotovosť.
Možnosti cash poolingu
Väčšie firmy môžu využívať cash pooling, ktorý uľahčuje mobilizáciu a presúvanie hotovosti v rámci skupiny. Cash pooling umožňuje agregovanie bankových účtov rôznych subjektov v skupine v každej mene a identifikáciu netto zostatkov. Zároveň umožňuje využitie prebytočného zostatku na jednom účte na financovanie prečerpania na inom účte a tým zníženie potreby externého financovania. Pri využívaní podobných štruktúr je však potrebné rešpektovať pravidlá transferového oceňovania a nízkej kapitalizácie v jednotlivých daňových jurisdikciách.
Zvoľte si bezplatné zasielanie newslettera e-mailom alebo RSS správ a zostaňte informovaní o novom obsahu na CFO.sk.
Dajte nám vedieť Vaše pripomienky a podnety k portálu - napíšte nám na cfo@cfo.sk.