Stratégia & Financovanie | Inovácie

Stavbárov českých diaľnic majú kontrolovať drony

Drony sa dajú výborne využiť najmä v prvej fáze prípravy a na presné vymedzenie následných pozemných prác

Drony, malé bezpilotné diaľkovo riadené lietadlá, by mali pomôcť pri kontrole budovateľov českých diaľnic. Informuje o tom portál E15.cz. 

Riaditeľstvo ciest a diaľnic (RCD) premýšľa o využití dronov priamo na stavbách. Štátny investor by sa tak mohol vyhnúť neskorším sporom o vykonaní nezazmluvnených prác či o množstve použitého materiálu.

V doprave ide o veľké peniaze. Rezort na budúci rok bude rozdeľovať na dopravné stavby viac ako 90 miliárd Kč (3,25 miliardy eur) a mantrou hnutia ANO, ktoré zaň zodpovedá, sú práve úspory.

Hovorkyňa RCD Nina Ledvinová uviedla, že technológia dronov sa dá výborne využiť najmä v prvej fáze prípravy a na presné vymedzenie následných pozemných prác. Potom je vhodná aj na zdokumentovanie postupu stavebných prác.

Riaditeľstvo malo v minulosti s dozorom postupu prác ťažkosti. V prípade zvlnenej diaľnice D47 sa ukázalo, že firmy, ktoré mali postup prác kontrolovať, súčasne pracovali aj pre dodávateľské firmy.

Technológia dronov by ešte pred pár rokmi vyznievala ako sci-fi. Ich využitie je však podstatne lacnejšie než letecké snímkovanie. Vďaka súradniciam GPS a veľkému rozlíšeniu je aj presnejšie. Údaje z dronov sa dajú jednoducho prenášať na mapy. Nápad sa presadil v súťaži ESNC (European Sattelite Navigation 

Competition) a jeho autor pred pár dňami získal ocenenie od ministerstva dopravy. Jakub Karas zo spoločnosti Upvision povedal, že využitím správneho typu bezpilotného prostriedku možno vytvárať komplexnú dokumentáciu pred začiatkom líniovej stavby, počas jej priebehu i v prípade výnimočných udalostí.

Upvision, firma vznikla pred rokom, už využila svoje drony pri spolupráci s VUT Brno, na projekte monitorovania križovatiek, ktoré sa využilo na dopravné analýzy.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Tento článok sa páči

0

 luďom, hlasujte:


Počet komentárov: