Makro & Odvetvia | CEE

Česká ekonomika by sa pre krízu v Rusku mohla prepadnúť do recesie

20 % pokles vývozu do Ruska môže znížiť český HDP o 0,15 %

Ekonomická situácia v Rusku bude mať negatívny vplyv aj na české hospodárstvo. Pocítia to predovšetkým firmy, ktoré tam vyvážajú. Podľa najhoršieho scenára, ktorý ekonómovia vypracovali, by mohol výkon českej ekonomiky v roku 2015 dokonca klesnúť. Upozorňujú však, že tieto najhoršie obavy hrozia len s 20-% pravdepodobnosťou. Informoval o tom na svojej internetovej stránke pražský denník Mladá fronta Dnes.

Rusko v dôsledku klesajúcich cien ropy a zvyšovania úrokových sadzieb čaká na budúci rok recesia. Tú pocíti aj Česko.

"Ak ruská ekonomika v budúcom roku stratí 3 %, mohlo by to podľa môjho názoru odhryznúť z českého rastu okolo 0,3 percentuálneho bodu," myslí si ekonóm spoločnosti Era Jan Bureš.

Situácia doľahne najmä na exportérov. Tovar z dovozu sa totiž stane pre Rusov ešte drahší, a tak siahnu po domácich produktoch. "Riziko je v možnej strate ruského trhu a nahradenie pozícií českých firiem zahraničnou alebo ruskou konkurenciou," potvrdil analytik Zväzu priemyslu a dopravy Bohuslav Čížek. Problém budú mať tiež exportéri, ktorí v rubľoch fakturujú a nemajú svoje pozície voči pohybu kurzu meny zaistené.

Súvisiaci článok: Ruský konflikt: najvyšší čas otestovať biznis plán

Na výrazný pokles dovozu v dôsledku recesie a poklesu kurzu rubľa doplatia najmä Čína, Nemecko, Ukrajina, Bielorusko a Japonsko, ktoré do Ruska vyvážajú najviac. Podiel Ruska na celkovom českom exporte je pomerne nízky, zaujíma siedme miesto s 3,9 %.

"Vzhľadom na veľkosť obchodných väzieb medzi ČR a Ruskom možno odhadnúť, že 20-% pokles vývozu do Ruska zníži český hrubý domáci produkt (HDP) o 0,15 %. Prepad vývozu do Ruska o polovicu by ubral z českého HDP 0,38 %," odhaduje ekonóm Deloitte David Marek.

Pre českú ekonomiku bude skôr kľúčové, ako sa bude dariť eurozóne. Česku navyše budú podľa analytika Bureša pomáhať nižšie ceny ropy, ktoré by mali efekt slabšieho dopytu z Ruska kompenzovať.

Analytik ČSOB Jan Čermák s kolegami už pred niekoľkými mesiacmi vytvoril odhady najčernejšieho vývoja. Scenár počíta s prepadom ruského HDP medziročne o 8 % v každom kvartáli 2015. To sa približne rovná historicky najhoršej recesii ruskej ekonomiky v roku 2009. Tento šok by sa na českú ekonomiku preniesol cez Nemecko, ktoré je dôležitým ruským a hlavným českým obchodným partnerom.

Rast českého HDP by sa pri takto drastickom prepade ruskej ekonomiky a s tým súvisiacim spomalením Nemecka zhoršil o necelé 3 percentuálne body. Inak povedané, namiesto očakávaného rastu v roku 2015 na úrovni 2 % by Česku hrozil mierny prepad ekonomiky. Ide však o katastrofický scenár, ktorý je pravdepodobný približne z 20 %.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Tento článok sa páči

0

 luďom, hlasujte:


Počet komentárov: