Makro & Odvetvia | Menové kurzy

COMMERZBANK: Oslabenie eura môže vyvolať menovú vojnu

Krok ECB zaviesť QE poskytne výhodu exportne orientovaným ekonomikám, ktorým sa nechce robiť reformy a konsolidovať verejné firnancie

Prudké oslabenie eura spôsobené menovou politikou Európskej centrálnej banky (ECB) môže viesť až k menovej vojne, myslí si hlavný ekonóm Commerzbank Jörg Krämer. Informovala o tom agentúra DPA.

"Ak chce ECB vyriešiť neriešené hospodárske problémy znehodnotením eura, potom vyvolá konflikty s inými krajinami. USA sú v súčasnosti ticho len preto, že sa im ekonomicky skutočne darí," uviedol Krämer v rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt. Politika oslabovanie eura však podľa neho bude mať v dlhodobom horizonte negatívny vplyv na vzťahy s USA a ázijskými krajinami.

Slabšie euro podporí v krátkodobom horizonte ekonomiku. "Pretože pre zákazníkov v USA alebo Ázii zlacní tovary vyrobené v eurozóne, čo zvýši export a zisky firiem z eurozóny." Hlavný ekonóm Commerzbank však pripomenul, že oslabenie spoločnej európskej meny nerieši dlhodobý problém slabej konkurencieschopnosti mnohých krajín menovej únie.

Kurz eura po oznámení ECB, že v marci spustí rozsiahly program kvantitatívneho uvoľňovania, do začiatku víkendu klesol pod 1,12 USD/EUR a dostal sa na najnižšiu úroveň od septembra 2003. Podľa expertov by euro malo v najbližšom čase pokračovať v oslabovaní. Nevylučujú už ani pád až na paritu s dolárom.

Súvisiaci článok: Nakupovanie v dolároch sa predraží

Tento článok sa páči

0

 luďom, hlasujte:


Počet komentárov: