Makro & Odvetvia | Svet

Nepokoje na rozvíjajúcich trhoch hrozbou pre európske banky

Európske finančné domy v prípade turbulencií na trhoch v krajinách ako Brazília, India, Turecko, či Juhoafrická republika podstupujú podľa analytikov omnoho vyššie riziko ako napríklad americké banky

Hodnota úverov, ktoré európske banky poskytli na rozvíjajúcich sa trhoch presahuje 3 bil. USD. Táto suma je viac ako štvornásobne vyššia ako objem úverov, ktoré na týchto trhoch poskytli americké banky. Európske finančné domy tak v prípade turbulencií na trhoch v krajinách ako Brazília, India, Turecko, či Juhoafrická republika podstupujú omnoho vyššie riziko. Najväčšiemu riziku čelí podľa analytikov šestica bánk BBVA, Erste bank, HSBC, Santander, Standard Chartered a UniCredit.

"Myslíme si, že šoky na rozvíjajúcich sa trhoch sú v roku 2014 skutočným dôvodom na znepokojenie,“ povedal analytik Deutsche bank Matt Spick. Zároveň uviedol, že šestica bánk, ktorú nemenoval, má k rozvíjajúcim sa trhom väzby v hodnote viac ako 1,7 bil. USD. 

Meny rozvíjajúcich sa krajín sa v posledných týždňoch dostali pod tlak spomaľujúcej čínskej ekonomiky. Ďalšie napätie prinieslo obmedzenie stimulačného programu pre americkú ekonomiku zo strany amerického Federálneho rezervného systému (Fed). Investori však ostávajú napätí najmä v súvislosti s "krehkou päťkou“ ekonomík Turecka, Brazílie, Indie, Indonézie a Juhoafrickej republiky. 

Tento článok sa páči

0

 luďom, hlasujte:


Počet komentárov: