Makro & Odvetvia | Európa

Tajani: EÚ stojí pred priemyselným masakrom

Prehnané náklady na zelenú energiu spôsobujú, že Európa sa stáva v energeticky náročných odvetviach nekonkurencieschopná. S vyjadreniami eurokomisára sa stotožnil Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR, ale aj mnohé popredné európske spoločnosti.

Európska únia má stáť pred “priemyselným masakrom“. Myslí si to komisár pre priemysel a podnikanie Antonio Tajani. Eurokomisár totiž upozornil na to, že únia si skomplikovala situáciu vo svojom priemysle prehnanými nákladmi na podporu obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Podľa komisára potrebuje teraz Európa novú energetickú politiku.

Okrem Tajaniho majú podobný názor aj viaceré popredné európske priemyselné podniky. Nedávno nemecká automobilka BMW umiestnila svoj nový závod na výrobu uhlíkových vlákien za 100 mil. USD v USA, kde ju jedna kWh elektrickej energie bude stáť šesť krát menej, ako by ju stála doma v Nemecku. 

Súvisiaci článok: Mizéria európskeho priemyslu

S vyjadreniami eurokomisára sa stotožnil aj Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR (ZCHFP). "Slovenskí chemici, spolu s európskymi, už dlhšie upozorňujú, že ceny elektrickej energie v Európe sú neúmerne vysoké oproti zvyšku sveta a vysoké náklady na OZE znížili konkurencieschopnosť Európy, hlavne v chemickom priemysle oproti zvyšku sveta, predovšetkým USA,“ uviedol prezident zväzu Roman Karlubík.

Chemický priemysel je jedným z energeticky najnáročnejších odvetví. “Preto o jeho budúcom rozvoji rozhodujú ceny energií. Prudko rastúca ťažba ropy a zemného plynu z bridlicových hornín v USA zrazila tamojšie ceny plynu až o 80 % a výrazne prispieva k rastu americkej ekonomiky. Tým však zvyšuje aj atraktivitu presunu chemických výrob do USA a ďalších krajín. Európa naozaj potrebuje novú energetickú politiku, aby sa jej vrátila konkurencieschopnosť,“ dodal Karlubík. 

Na Slovensku je cena elektrickej energie jedna z najdrahších v EÚ a o 20% - 30% drahšia ako v okolitých krajinách V4 – viď súvisiaci článok: Ceny energií na Slovensku a v Európe

ZCHFP reprezentuje 53 členských subjektov z chemického a farmaceutického priemyslu, v ktorých pracuje viac ako 12 000 pracovníkov. Na Slovensku v celom odvetví chémie podniká 234 firiem s viac ako 20 zamestnancami, pričom ku koncu minulého roka v týchto firmách pracovalo 37 212 ľudí. Výroba chemikálií a chemických výrobkov patrí, v rámci spracovateľského priemyslu, medzi strategické odvetvia v priemysle SR.  

Zdroje: SITA, Financial Times

Tento článok sa páči

0

 luďom, hlasujte:


Počet komentárov: