Makro & Odvetvia | Odvetvia

Megatrendy vytláčajú tradičné segmenty technologického sektora

Globálny rast tržieb v oblasti cloudu, mobilných technológií, sociálnych médií a Big Data vedie ku kanibalizácii na tradičných technologických produktoch a službách

Podľa predbežnej správy spoločnosti EY o trendoch v globálnom technologickom odvetví za tretí štvrťrok 2013 „Global technology trends and performance Q32013 – early view“ celosvetové tržby technologických firiem pokračujú v stagnácii podobne, ako tomu bolo v dvoch predchádzajúcich kvartáloch.

Stagnácia celého sektora však odráža nerovnomerný vývoj v jeho jednotlivých segmentoch. Zatiaľ čo tržby v segmentoch, ktoré sa týkajú globálnych technologických megatrendov – cloud, mobilné technológie, technológie súvisiace so sociálnymi médiami, a analýza dát (Big Data analytics) pokračujú v raste, deje sa tak na úkor tradičných technologických produktov a služieb, ako sú počítače alebo predaj softvérových licencií, ktoré vykazujú pokles.

Súvisiaci článok: Stratégia, akvizície a rast: ako SAP tvorí trh

Napríklad výrobcovia pamäťových čipov pre smartfóny Micron Technology a SanDisk vykázali v 3Q najväčší medziročný rast tržieb, podobne Samsung, ktorý predáva tak pamäťové čipy, ako aj telefóny samotné, dosiahol najväčší absolútny prírastok tržieb. Tržby ostatných výrobcov smartfónov Motorola (súčasť Google), ZTE a BlackBerry klesli.

Cloud technológie ohrozujú predajcov tradičných IT služieb a softvéru: tržby z predaja SaaS rastú na úkor tradičných softvérových licencií. Kapitálové investície v sektore sa medziročne zvýšili o 12%, k čomu prispeli najmä Amazon, Google a Microsoft, ktoré  podobne ako v 2Q2013 investovali veľké prostriedky do novej infraštruktúry pre poskytovanie cloud /SaaS služieb. Predaje osobných počítačov naopak medziročne klesli o 8%.

Technologické firmy využívajú aktuálnu nízku úroveň úrokových mier a medziročne zvýšili dlhové financovanie o 17% (30 mld. USD). Ich trhová kapitalizácia sa zvýšila o 10% a rastie objem a počet IPO (vstupov na burzu), čo naznačuje vyššiu dôveru investorov v technologický sektor a/alebo lepšiu ponuku zo strany firiem vstupujúcich na akciové trhy.

Benchmarky

EY každý štvrťrok monitoruje výsledky 100 najväčších kótovaných technologických firiem na svete. Tieto analýzy poskytujú užitočný pohľad na aktuálne technologické trendy a finančné a nefinančné benchmarky najväčších organizácií. V predbežnej správe za 3Q2013 EY analyzoval výsledky 40 spoločností, ktoré doteraz svoje výsledky zverejnili. Hoci tržby týchto 40 firiem vzrástli medziročne o 7%, podobným tempom rástli aj v 1Q a 2Q, zatiaľ čo celkové tržby všetkých 100 spoločností v 1Q a 2Q stagnovali. Z toho EY usudzuje, že po zverejnení finančných výsledkov zvyšných 60 firiem sa ukáže, že sektor ako celok svoje tržby v 3Q výrazne nezvýši.

Prehľad kľúčových ukazovateľov výkonnosti technologického sektora za 3Q2013 (40 firiem, ktoré zatiaľ zverejnili výsledky):

Priemerná prevádzková marža technologických firiem dosahuje za posledných 12 mesiacov 15% - 17%. Technologické firmy si udržiavajú konzervatívnu kapitálovú štruktúru s pomerom dlhu k vlastnému imaniu na úrovni 25% - 27%. Do výskumu a vývoja investujú v priemere 10% svojich tržieb. Firmám sa darí udržiavať dobu obratu pohľadávok a záväzkov na podobnej úrovni okolo 53 – 54 dní. Priemerný výnos z investovaného kapitálu (ROIC) v sektore dosahuje 9%.

Treba však brať do úvahy, že finančné ukazovatele sa líšia medzi jednotlivými segmentmi technologického sektora (napr. výrobcovia hardvéru vs poskytovatelia služieb vs internetové firmy). Pri benchmarkingu je tak potrebné vždy brať do úvahy iba podniky z rovnakého alebo podobného segmentu. 

Finálne správy EY za predchádzajúce štvrťroky nájdete tu

V prípade otázok môžete kontaktovať Mariána Cápaya, Advisory Services Leader / vedúceho oddelenia poradenstva na marian.capay@sk.ey.com. 

Na spoločnosť EY sa vzťahuje obmedzenie zodpovednosti Prevádzkovateľa portálu CFO.sk a jeho odborných prispievateľov a partnerov.

Tento článok sa páči

0

 luďom, hlasujte:


Počet komentárov: