Makro & Odvetvia | Európa

Slovenská pracovná sila je dvojnásobne drahšia ako rumunská a bulharská

Naše mzdy rastú rýchlejšie ako európsky priemer, stále sú však dvoj- až trojnásobne nižšie ako mzdy v západoeurópskych krajinách

Podľa Eurostatu sú priemerné hodinové osobné náklady (mzdy plus odvody) v slovenskej ekonomike o 21% nižšie ako v Česku, o 12% a 15% vyššie ako v Maďarsku a Poľsku, a zhruba dvojnásobne vyššie ako v Rumunsku a Bulharsku. Nedosahujú však ani tretinu rakúskych a nemeckých miezd. Podobná situácia je aj v priemysle.

Od roku 2008 rástli osobné náklady v domácej mene najrýchlejšie v Bulharsku (44%) a Rumunsku (33%), v Poľsku vzrástli o 20%, v Česku rovnako ako u nás o 17% a v Maďarsku o 12%. Dvojciferným tempom rástli aj v Nemecku (12%) a Rakúsku (19%). Oproti roku 2008 klesli osobné náklady iba v Grécku a Portugalsku.

Po zohľadnení zmien v menových kurzoch je však situácia v niektorých krajinách výrazne odlišná, napríklad v Maďarsku vďaka oslabeniu forintu o 16% osobné náklady v prepočte na eurá medzi rokmi 2008 a 2013 poklesli. Vo Veľkej Británii mzdy v lokálnej mene každoročne mierne rástli a vlani boli o 6% vyššie ako v roku 2008, rovnakou mierou však v danom období oslabil kurz libry voči euru. Rovnako 20% oslabenie kurzu zlotého vymazalo postupné zvyšovanie miezd v poľskej ekonomike. 

Európske podniky, ktorých funkčná mena je euro a ktorých dcérske spoločnosti vyrábajú v Maďarsku či Poľsku s vysokým podielom nákladov v lokálnej mene a produkciu exportujú do eurovej oblasti, mohli benefitovať z oslabenia forintu a zlotého. V súčasnosti však má zlotý aj česká koruna voči euru fundamentálne predpoklady pre dlhodobé posilnenie. 

Tento článok sa páči

1

 luďom, hlasujte:


Počet komentárov: