Treasury & Riadenie rizík | Riadenie rizík

Ako a kde získať LEI pre účely nahlasovania derivátov podľa EMIR

Všeky subjekty vrátane nefinančných podnikov, ktoré uzatvárajú derivátové obchody, musia od 12.2.2014 jednotlivé transakcie nahlasovať s uvedením identifikačného čísla subjektu tzv. LEI

Podľa platnej európskej legislatívy EMIR musia všetky subjekty, ktoré uzatvárajú deriváty na burze alebo na neregulovanom trhu (OTC) od 12. februára 2014 nahlasovať tieto obchody schváleným archívom osobných údajov.

Pre nahlasovanie každého obchodu je potrebné uviesť identifikačné číslo protistrany, tzv. LEI (Legal Entity Identifier). Jedná sa o 20-miestny alfanumerický kód pridelený podľa štandardu  ISO 17442 "Financial Services - Legal Entity Identifier“.

Národná banka Slovenska vydala na svojej stránke usmernenie, kde môžu firmy LEI získať. Zoznam subjektov, tzv. Miestnych prevádzkových jednotiek (Local Operating Units - LOU), ktoré LEI (resp. dočasné LEI – tzv. pre-LEI) prideľujú, nájdete tu. Zatiaľ sa medzi nimi nenachádza subjekt na území Slovenskej republiky, je medzi nimi ale Centrální depozitář cenných papírů, a.s v Českej republike, ktorý môže LEI prideliť aj slovenským žiadateľom prostredníctvom webového formuláru. Bližšie informácie o získaní LEI nájdete na internetovej stránke CDCP. Za pridelenie LEI požaduje CDCP poplatok 70 EUR, ktorý je potrebné uhradiť na účet v UniCredit Bank.  

Bližšie detaily o predeľovaní identifikátora uviedla NBS ako odpoveď na otázky z trhu nasledovne :

Otázka  (posledná aktualizácia 6. decembra 2013)

Máte prosím Vás bližšie informácie o globálnej iniciatíve Identifikátora právneho subjektu (LEI), resp. o Dočasnom identifikátore subjektu pre účely ohlasovania? Bude možné registrovať LEI číslo do vzniku povinnosti, t.j. 12.2.2014 v LOU inštitúcii na Slovensku, alebo bude podľa Vášho názoru potrebné registrovať sa v zahraničí – napr. číslo CICI, GEI alebo IEI?

Odpoveď 

Identifikátor právnickej osoby (LEI) bol schválený v roku 2012 medzinárodným technickým štandardom ISO 17442, ktorý vymedzuje účel identifikácie a monitoringu finančných transakcií, ktoré vykonávajú právnické osoby. LEI sa stane povinnou požiadavkou pre všetky právnické osoby, ktoré sa zúčastňujú na finančných transakciách. Začiatkom roka 2013 sa uskutočnilo stretnutie Regulačného dohliadacieho výboru (Regulatory Oversight Committee -ROC), ktorý sa stal jednotkou dohľadu nad globálnym LEI systémom a na ktorom sa zúčastnili zástupcovia ECB a ESMA.

Štruktúra prideľovania LEI kódu bude zabezpečená prostredníctvom Globálneho LEI systému, ktorý pozostáva z ROC, Centrálnej prevádzkovej jednotky (Central Operating Unit - COU) a Miestnych prevádzkových jednotiek (Local Operating Units - LOU). Úlohou miestnych prevádzkových jednotiek je implementovanie globálneho systému na miestnej úrovni, pri ktorej budú poskytovať miestnu registráciu, validáciu, údržbu referenčných údajov a ochranu informácií. ROC na svojom zasadnutí v januári 2013 rozhodol o dočasnom používaní identifikátorov subjektov pre účely ohlasovania, ktoré je možné používať do doby, keď LEI bude možné oficiálne používať (bližšie informácie nájdete na webovom sídle ESMA, v sekcii Q&A,TR Question 10). Potom, ako bude k dispozícii Globálny LEI systém, a bude v prevádzke centrálna prevádzková jednotka - COU (Central Operating Unit), dočasné pre-LEI identifikátory pridelené počas prechodného obdobia zostanú súčasťou tohto Globálneho LEI systému, a to bez toho, aby bolo potrebné robiť akúkoľvek konverziu.

Na území Slovenskej republiky zatiaľ nevznikla žiadna miestna prevádzková jednotka LOU/pre-LOU s oprávnením prideľovať LEI/pre-LEI identifikátor. LEI kódy môžu byť pridelené aj miestnou prevádzkovou jednotkou LOU, ktorá bola schválená regulačným a dohliadacím výborom, pôsobiacou na území inej krajiny (v súčasnosti je pre Slovensko aktuálna len táto forma, nakoľko aktuálne schválené miestne prevádzkové jednotky na prideľovanie všeobecne akceptovaných pre-LEI identifikátorov sú registrované v zahraničí). Aktuálny zoznam pre-LOU schválených regulačným dohliadacím výborom nad LEI nájdete na webovom sídle ROC (aktualizované 12.2.2014)

http://www.leiroc.org/publications/gls/lou_20131003_2.pdf

Zoznam miestnych prevádzkových jednotiek pre-LOU, ktoré sa stanú súčasťou GLEIS, sa čoskoro rozšíri o ďalšie pre-LOU, a to po ich schválení v ROC. Odporúčame Vám preto, aby ste sledovali ich stránku. V prípade, ak včas nevznikne LOU/pre-LOU so sídlom na Slovensku, je možné požiadať o pridelenie LEI/pre-LEI identifikátora aj ktorúkoľvek zo zahraničných LOU/pre LOU schválených ROC.

O schválenie ako miestna prevádzková jednotka LOU v Českej republike sa už uchádza napríklad Centrálny depozitár Českej republiky. Informáciu o jeho postupe prideľovania LEI/pre LEI a cenníku nájdete na jeho webovom sídle http://www.cdcp.cz/index.php/cz/lei-pre-lei-legal-entity-identifier (pozn. CFO.sk: CDCP bol podľa tohto dokumentu schválený 6. februára 2014)

Zásady bezplatného prevodu pre-LEI identifikátorov z jednej miestnej prevádzkovej jednotky pre-LOU do inej pre-LOU budú upravené regulačným dohliadacím výborom. Nakoľko celá oblasť nastavenia LEI prebieha na nadnárodnej úrovni, aktuálne informácie bude možné nájsť vždy na oficiálnom webovom sídle ESMA.

Národná banka Slovenska (NBS)  tiež zverejnila na svojej stránke aktuálnu informáciu k vzniku ohlasovacej povinnosti tu

Tento článok sa páči

1

 luďom, hlasujte:


Počet komentárov: