Treasury & Riadenie rizík | Riadenie rizík

Slabý rubeľ pripravil Rusov o iPhony a iPady

Apple zastavil online predaj v Rusku kvôli prudkým výkyvom kurzu rubľa, ktoré mu komplikujú stanovenie predajných cien

Americká spoločnosť Apple zastavila online predaje v Rusku, pričom ako dôvod uviedla prudké výkyvy kurzu rubľa, ktoré jej neumožňujú stanoviť ceny. Informoval o tom server BBC.

Technologická spoločnosť zastavila predaj iPhonov, iPadov a iných produktov cez internet ihneď po tom, ako kurz rubľa zaznamenal dramatický prepad. Firma pritom už minulý mesiac zvýšila ceny svojich produktov v Rusku približne o 20 %.

Všetko o riadení kurzového rizika v rubrike Aktuálna téma

Počas utorka (16.12.) sa kurz prepadol a dosiahol okolo 80 RUB/USD. Neskôr sa zotavil na približne 67 RUB/USD, no dnes ráno výkyvy pokračovali. Po začatí obchodovania klesla hodnota rubľa na 71 RUB/USD, následne však opäť zaznamenala rast, keď ministerstvo financií oznámilo, že je pripravené menu podporiť a o 11.15 h moskovského času dosahoval kurz 64 RUB/USD.

Počas tohto týždňa klesla hodnota meny už o 20 %, napriek rozhodnutiu centrálnej banky zvýšiť kľúčovú úrokovú sadzbu z 10,5 % až na 17 %. Banka dnes okrem toho oznámila, že v pondelok investovala do podpory ruskej meny takmer 2 miliardy USD (1,59 miliardy eur). Za celý rok minula na posilnenie rubľa už okolo 80 miliárd USD, napriek tomu stratil rubeľ oproti doláru od januára približne polovicu svojej hodnoty. Okrem zvýšenia hlavnej úrokovej sadzby centrálna banka prisľúbila ďalšie opatrenia s cieľom stabilizovať menu, pričom prvý viceguvernér Sergej Švecov označil situáciu za "kritickú".

Dôvodom súčasných otrasov sú podľa ekonómov klesajúce ceny ropy a medzinárodné sankcie za postoj Ruska ku kríze na Ukrajine. Koordinátor nemeckej vlády pre vzťahy s Ruskom Gernot Erler sa však domnieva, že za súčasnou ekonomickou krízou v Rusku je najmä prudký pokles cien ropy, a nie hospodárske sankcie zo strany Západu. Ako povedal pre agentúru AP, "je naivné si myslieť, že ak by sa zajtra sankcie zrušili, ruská ekonomika sa následne zotaví".

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Tento článok sa páči

0

 luďom, hlasujte:


Počet komentárov: