Stratégia & Financovanie | M&A
Tvorba hodnoty v spoločnostiach vlastnených private equity
Prieskum európskych spoločností vlastnených private equity firmami vyvracia kontroverznú povesť PE investorov a poukazuje na ich schopnosť kontinuálne zvyšovať konkurencieschopnosť a hodnotu firmy.
03.07.2013 | Zdroj: EY
CFO.sk
Private equity odvetvie niekedy čelí kritike, že v honbe za ziskom zaťažuje svoje portfóliové spoločnosti vysokým zadlžením, agresívne okresáva ich aktíva (asset stripping) a prepúšťa zamestnancov.
Hoci nepochybne k podobným prípadom dochádza a aj renomované PE spoločnosti robia chybné investície a rozhodnutia, hlavným cieľom PE firiem je a bude zvyšovať hodnotu spoločnosti, do ktorej investujú. Zvyšovanie hodnoty je spojené s rastom trhového podielu, expanziou na nové trhy alebo produktové oblasti, či posilňovaním kľúčových konkurenčných parametrov ako je budovanie značky alebo zvyšovanie produktivity.
Na tvorbu hodnoty v spoločnostiach, ktoré sú vlastnené PE firmami, sa zamerala štúdia poradenskej firmy EY Private equity value creation in Europe. EY analyzoval 383 portfóliových spoločností, ktoré boli odpredané private equity vlastníkmi v rokoch 2005 – 2012. Závery analýzy potvrdzujú skutočnosť, že vo väčšine prípadov dokáže PE úspešne zvyšovať hodnotu firmy. Treba však podotknúť, že analýza bola vykonaná na spoločnostiach, ktorých hodnota v čase vstupu PE investora dosahovala minimálne 150 mil. EUR.
Zvyšovanie hodnoty
Takmer polovica firiem zahrnutých v analýze EY uskutočnila počas doby, keď boli vlastnená PE, akvizíciu inej spoločnosti. Iba 10% firiem zrealizovalo odpredaj prevádzok alebo dcérskych spoločností, pričom vo väčšine prípadov sa jednalo o nekľúčové alebo nízko ziskové aktivity, ktoré by v dlhodobom horizonte znižovali hodnotu spoločnosti.
V 4 z 5 prípadov mali skúmané spoločnosti v čase predaja PE vlastníkmi vyššiu hodnotu (EV – Enterprise Value) ako v momente, keď do nich PE firma vstupovala. Tretina z nich svoju hodnotu viac ako zdvojnásobila:
Zamestnanosť a produktivita
Spoločnosti vlastnené PE dokázali zvyšovať zamestnanosť tempom 2% ročne vrátane obdobia počas finančnej krízy. Zároveň každý rok zvýšili produktivitu práce o 7%.
Tým, že PE pomáha zvyšovať konkurencieschopnosť firmy, vytvára lepší predpoklad pre jej ďalší rast a zvyšovanie zamestnanosti.
Zadlžovanie spoločností
Podľa EY tvorí gro zvyšovania hodnoty spoločností rast ich konkurencieschopnosti a prevádzkovej výkonnosti, a menšia časť hodnoty je tvorená zvyšovaním zadlženosti a refinancovaním. Hrubý výnos investícií do PE bol v rokoch 2005 – 2012 až 3,6 násobne vyšší, ako výnos do akcií porovnateľných verejne obchodovaných spoločností.
Vplyv krízy na výkonnosť spoločností vlastnených PE
Finančná a hospodárska kríza, ktorá vypukla v roku 2008, zanechala stopy aj na finančnej výkonnosti firiem vlastnených PE. Ročné tempo rastu EBITDA spoločností, ktoré boli v rokoch 2010 – 2012 odpredané z portfólia PE firiem, dosiahlo „iba“ 5,3%, čo je trojnásobne menej, ako bol rast dosahovaný v minulosti. Stále je to však rýchlejší rast ako u porovnateľných verejnej obchodovaných spoločnostiach.
Zároveň sa predlžuje priemerná doba investície PE vo firme, pretože hospodárska kríza znižuje apetít kupujúcich po akvizíciách a PE firmy musia dlhšie hľadať vhodného investora, ktorému svoj podiel odpredajú. Zároveň sa zhoršili podmienky pre uvedenie spoločností na burzu. Priemerná doba investície v roku 2012 dosiahla 4,7 roku.
Záver
PE firmy zvyšujú hodnotu spoločnosti, do ktorej investujú, najmä nasledovnými opatreniami:
- Jasne definovaná trhová
a konkurenčná stratégia a ciele
- Zvýšenie kvality
manažmentu – posilnenie manažérskeho tímu expertmi so skúsenosťami z daného
odvetvia, kontakty na dôležitých obchodných a finančných partnerov a pod.
- Prísna koncentrácia
manažmentu a finančného riadenia celej firmy na dlhodobé strategické
ciele, ktoré majú zabezpečiť zvýšenie hodnoty firmy, a s tým prepojená motivácia
členov manažérskeho tímu
- Zavedenie kvalitného
finančného riadenia spoločnosti
Pri výbere PE partnera je užitočné mať na pamäti nasledovné:
- Hľadajte PE firmu,
ktorá ma rozsiahle skúsenosti vo vašom odvetví, čo podstatne zvyšuje hodnotu,
ktorú investor prinesie do riadenia vašej spoločnosti
- Overte si históriu a referencie
investora, najmä úspešnosť predchádzajúcich investícií, skontaktujte sa s manažérmi
spoločností, ktoré v minulosti PE firma vlastnila a predala
- Ubezpečte sa, že
dokonale rozumiete, akým spôsobom bude chcieť váš partner ďalej rozvíjať
spoločnosť a zvyšovať jej hodnotu
V prípade otázok týkajúcich sa private equity alebo M&A môžete kontaktovať Jozefa Mathiu, partnera transakčného oddelenia spoločnosti EY na e-mailovej adrese jozef.mathia@sk.ey.com.
Zvoľte si bezplatné zasielanie newslettera e-mailom alebo RSS správ a zostaňte informovaní o novom obsahu na CFO.sk.
Dajte nám vedieť Vaše pripomienky a podnety k portálu - napíšte nám na cfo@cfo.sk.