Účtovníctvo, Dane & Legislatíva | Dane
Rozhodnutia Súdneho dvora EÚ v oblasti DPH vzťahujúcej sa k nákupu nehnuteľnosti
Súdny dvor EÚ rozhodoval v dvoch prípadoch, ktoré sa týkali nákupu nehnuteľností a následného odpočtu DPH kupujúcim, ktoré správcovia dane napadli.
08.04.2013 | Zdroj: Deloitte
Deloitte
Odpočet DPH pri kúpe pozemku a následnej demolácii nehnuteľnosti na pozemku (C 257/11 - SC Gran Via Moineşti SRL)
SC Gran Via MoineştiSRL (ďalej len „GVM“) nadobudla pozemok a na ňom postavené budovy, pri ktorých vykonala odpočítanie vstupnej DPH. V rámci prevodu bolo na GVM prevedené povolenie na demoláciu týchto budov, ktorá bola následne vykonaná. GVM bolo tiež vydané osvedčenie o urbanistickej štúdii potrebné na účely získania stavebného povolenia na výstavbu bytového komplexu na predmetnom pozemku.
Rumunský správca dane požadoval úpravu odpočítanej DPH, keďže došlo k demolácii budov a podľa jeho názoru bola jediným cieľom nadobudnutia budov spoločnosťou GVM ich demolácia.
SD EÚ analyzoval, či v posudzovanom prípade vzniká právo na odpočítanie vstupnej DPH z nadobudnutých budov a či demolácia budov predstavuje transakciu, ktorá zakladá povinnosť upraviť DPH odpočítanú v súvislosti s nadobudnutím budov v prípade, že tento odpočet je možný.
Vo svojom rozsudku sa SD EÚ vyjadril, že ten, kto vynaloží investičné výdavky s cieľom vykonávať ekonomickú činnosť, ktorú potvrdzujú objektívne skutočnosti, musí byť považovaný za zdaniteľnú osobu. V prípade, ak neexistujú zneužívajúce okolnosti, právo na odpočet zostáva zachované aj v prípade, keď plánovaná ekonomická činnosť neviedla k zdaniteľným plneniam. GVM týmto nadobudnutím podľa SD EÚ uskutočnila ekonomickú činnosť ako zdaniteľná osoba.
Z pohľadu SD EÚ možno nadobudnutie nehnuteľností a ich následné zbúranie s cieľom ďalšej výstavby považovať za sled vzájomne prepojených plnení, ktorých predmetom je uskutočňovanie zdaniteľných plnení. V takejto situácii vzniká zdaniteľnej osobe právo na odpočet vstupnej DPH z budov.
Legislatíva EÚ v oblasti DPH stanovuje, že úpravu vstupnej DPH je potrebné vykonať najmä vtedy,keď k zmene skutočností zohľadňovaných pri určení výšky pôvodného odpočtu vstupnej DPH došlo po podaní daňového priznania k DPH. Demolácia budov v posudzovanom prípade podľa SD EÚ nepredstavuje takúto zmenu, pretože GVM plánovala túto demoláciu už v čase nadobudnutia týchto budov.
SD EÚ preto rozhodol, že demolácia budov, za okolností ako boli uvedené vo východiskovom stave,nezakladá povinnosť spätnej úpravy vstupnej DPH odpočítanej z nadobudnutých budov.
Oslobodenie dodania pozemku od DPH (C 543/11 –Woningstichting Maasdriel)
Spoločnosť Woningstichting uzavrela s obcou Maasdriel kúpnu zmluvu týkajúcu sa časti pozemku, na ktorom sa nachádzala budova, vedľa ktorej sa nachádzalo upravené verejné parkovisko. Zmluvné strany sa dohodli, že predávajúci zabezpečí demoláciu existujúcej budovy, ako aj odstránenie podlahového pokrytia parkoviska, pretože Woningstichting mala v úmysle na tomto pozemku uskutočniť výstavbu. Spoločnosť Woningstichting zaplatila za predmetné dodanie DPH.
Holandský správca dane sa domnieval, že takéto dodanie je potrebné z pohľadu DPH považovať za dodanie nezastavaného pozemku, ktoré nepodlieha DPH.
SD EÚ vo svojom rozsudku analyzoval, či možno uplatniť oslobodenie od DPH v prípade dodania nezastavaného pozemku po demolácii budovy, aj keď ku dňu dodania pozemku neboli uskutočnené iné úpravy pozemku než demolácia, pričom ale predmetný pozemok bol určený na výstavbu.
V rozsudku SD EÚ konštatoval, že členské štáty sú oprávnené stanoviť si vlastnú definíciu stavebného pozemku, avšak pri jej stanovení sú povinné dodržiavať cieľ, ktorý sleduje legislatíva EÚ v oblasti DPH, t. j. oslobodenie sa môže vzťahovať iba na pozemky, ktoré nie sú určené na výstavbu. Pri posudzovaní plnenia z pohľadu DPH je potrebné zohľadniť deklarovaný úmysel jednotlivých strán plnenia za predpokladu, že je podložený objektívnymi dôkazmi. Medzi takéto dôkazy patria aj demolačné práce uskutočnené na účely budúcej stavby alebo záväzok predávajúceho uskutočniť takéto demolačné práce na účely budúcej stavby.
V tejto súvislosti SD EÚ rozhodol, že oslobodenie od DPH sa na posudzovanú transakciu nevzťahuje, aj keď ku dňu uvedeného dodania neboli uskutočnené iné úpravy pozemku než uvedená demolácia, a to v prípade, ak z celkového posúdenia okolností vyplýva, že predmetný pozemok bol skutočne určený na výstavbu, čo prináleží preskúmať vnútroštátnemu súdu.
V prípade otázok ohľadne článku môžete kontaktovať oddelenie Daňových služieb spoločnosti Deloitte.
Zvoľte si bezplatné zasielanie newslettera e-mailom alebo RSS správ a zostaňte informovaní o novom obsahu na CFO.sk.
Dajte nám vedieť Vaše pripomienky a podnety k portálu - napíšte nám na cfo@cfo.sk.