Stratégia & Financovanie | M&A
Letter of Intent - dohoda o zámere uzavrieť transakciu (2)
Aká formulácia LOI je výhodnejšia pre predávajúceho a aká pre kupujúceho, problémy s právnou záväznosťou LOI a jej častí
13.02.2014 | Zdroj: CFO.sk
CFO.sk
LOI z pohľadu predávajúceho a kupujúceho
Hoci má LOI zjednotiť úmysly a názory oboch strán a dáva ich na papier, každá zo strán má pri príprave LOI svoje vlastné motivácie.
Kupujúci sa snaží o to, aby pomocou LOI získal exkluzivitu a prístup k informáciám o predávanom podniku na čo najdlhšie obdobie a aby mu LOI umožnil neskôr upraviť predbežne dohodnuté podmienky transakcie (cenu, spôsob jej úhrady a pod.) v závislosti od toho, čo zistí počas hĺbkovej previerky a aký bude skutočný stav firmy v momente, keď nad ňou preberie kontrolu.
Bude sa napríklad snažiť o to, aby LOI nešpecifikoval konkrétnu predajnú cenu v absolútnej hodnote, ale povedzme ako rozpätie od - do alebo ako spôsob jej výpočtu (napr. 5 x EBITDA), ktorý mu poskytuje väčšiu flexibilitu. Úhradu predajnej ceny sa bude snažiť odložiť (napr. formou earn-outu alebo zadržania jej časti) alebo ju bude chcieť definovať voľnejším spôsobom. Nenavrhne konkrétne termíny, dokedy musí ukončiť hĺbkovú previerku a predložiť návrh SPA. Bude chcieť, aby LOI zaviazal predávajúceho uviesť do kúpno-predajnej zmluvy neobmedzené záruky a prísľuby odškodnenia. Inými slovami, bude si chcieť zachovať čo najvoľnejšie ruky a možnosť upraviť podmienky kúpno-predajnej zmluvy.
Vyjednávacia pozícia predávajúceho sa podpisom LOI trochu sťažuje, pretože kupujúcemu poskytol exkluzivitu, hoci na obmedzené obdobie (tá je často záväzná alebo jej porušenie je spojené s penalizáciou). Preto bude chcieť, aby bol LOI čo najdetailnejší a aby v čo najväčšej miere preddefinoval najdôležitejšie podmienky transakcie. Ak má poskytnúť exkluzivitu a otvoriť svoje karty, chce si byť čo najviac istý výsledkom transakcie.
Môže trvať na kratšom období exkluzivity a jeho predĺženie podmieniť predložením návrhu SPA zo strany kupujúceho. Bude chcieť vidieť konkrétnu predajnú cenu a presne zadefinovaný spôsob a čas jej uhradenia, presný a časovo obmedzený harmonogram transakcie (termín ukončenia hĺbkovej previerky, termín podpisu SPA a pod.), bude chcieť pripraviť finančné výkazy a vypočítať úpravy kúpnej ceny ku dňu closingu, a obmedziť záruky poskytnuté kupujúcemu.
Príklad LOI, ktorú formuloval a navrhol kupujúci, môžete nájsť tu.
Záväznosť LOI a jej častí
Kupujúci sa bude snažiť, aby ustanovenia v LOI boli pre predávajúceho v čo najväčšej miere záväzné, najmä čo sa týka uchovania hodnoty podniku do dňa closingu a exkluzivity. Naopak, predávajúci bude odporovať a podmieňovať záväznosť dohôd podpisom SPA.
Častým riešením záväznosti LOI je ustanovenie, ktoré hovorí, že zmluva je právne nezáväzná s výnimkou konkrétne špecifikovaných ustanovení, t.j. LOI musí jasne špecifikovať, ktoré časti sú a ktoré nie sú záväzné a pre koho. Medzi právne záväzné časti LOI patria často nasledovné:
- Záväzok udržiavať dôvernosť o poskytnutých informáciách
a prebiehajúcich rokovaniach, môže byť jednostranný alebo obojstranný (pre
účely ochrany citlivých informácií o predávanej spoločnosti sa zvyčajne
podpisuje aj samostatná zmluva o dôvernosti – „Non-Disclosure Agreement“ alebo
„Confidentiality Agreement“).
- Záväzok poskytnúť kupujúcemu exkluzivitu, môže byť doplnený
o zmluvnú pokutu resp. náhradu nákladov, ktoré kupujúcemu v súvislosti
s transakciou vznikli. Záväznosť exkluzivity / pokuta môže byť podmienená
napr. predložením SPA a zabezpečením akvizičného financovania zo strany
kupujúceho.
- Rozdelenie, ako budú strany znášať náklady na transakciu
(poradcovia a pod.), trvanie a spôsob ukončenia alebo vypovedania LOI
- Záväzok predávajúceho, že zabezpečí riadne prevádzkovanie
a uchovanie hodnoty podniku do dňa closingu (napr. žiadne odpredaje
majetku, nevýhodné zmluvy, transakcie so spriaznenými osobami, nový dlh
a pod.)
- Záväzok kupujúceho, že nezneužije informácie a obchodné
kontakty predávanej spoločnosti alebo neosloví jej zamestnancov v prípade,
ak sa transakcia nakoniec neuzatvorí
- Zmluvné právo
Záväznosť LOI a jeho jednotlivých ustanovení závisí aj od práva, ktorým sa zmluva riadi a podľa niektorých právnych systémov aj od toho, ako strany reálne konajú a komunikujú (napr. určité konanie alebo prehlásenia zmluvných strán môžu viesť k tomu, že pôvodne nezáväzná dohoda alebo jej časť sa stane záväznou), preto by pri jeho príprave mal vždy asistovať právnik, ktorý má v tejto oblasti dostatočné skúsenosti.
Zvoľte si bezplatné zasielanie newslettera e-mailom alebo RSS správ a zostaňte informovaní o novom obsahu na CFO.sk.
Dajte nám vedieť Vaše pripomienky a podnety k portálu - napíšte nám na cfo@cfo.sk.